Biblia ksiegi mitologiczne
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
Biblia ksiegi mitologiczne

Analiza krytyczna ST i NT
 
IndeksIndeks  SzukajSzukaj  Latest imagesLatest images  RejestracjaRejestracja  Zaloguj  

 

 Dyskusja na temat analizy ST i NT pod tytułem " Biblia

Go down 
+9
Quizer
Mikołaj
Galaktyczny
ian
xxx
sw
veritas
Hiram
Admin
13 posters
Idź do strony : 1, 2  Next
AutorWiadomość
Admin
Admin



Liczba postów : 18
Registration date : 25/08/2006

Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Empty
PisanieTemat: Dyskusja na temat analizy ST i NT pod tytułem " Biblia   Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Icon_minitimePią Gru 22, 2006 2:26 pm

Otwieram dyskusje:bez żadnych ograniczeń, wolność słowa i wypowiedzi.
Powrót do góry Go down
https://veritas-forum.forumpolish.com
Hiram




Liczba postów : 2
Registration date : 18/01/2007

Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Empty
PisanieTemat: Re: Dyskusja na temat analizy ST i NT pod tytułem " Biblia   Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Icon_minitimeCzw Sty 18, 2007 9:23 pm

Po części się zgadzam, ale po części nie...
Na pewno KK nie jest czystą instytucją do końca.

Ale średnio przemawia do mnie fakt, że JC nie istniał. Czy był Bogiem czy nie, to jest raczej postacią historyczną i to było poparte także przez historyków
Powrót do góry Go down
veritas




Liczba postów : 121
Registration date : 26/08/2006

Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Empty
PisanieTemat: Re: Dyskusja na temat analizy ST i NT pod tytułem " Biblia   Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Icon_minitimePią Sty 19, 2007 2:47 am

Hiram napisał:
Po części się zgadzam, ale po części nie...
Na pewno KK nie jest czystą instytucją do końca.

Ale średnio przemawia do mnie fakt, że JC nie istniał. Czy był Bogiem czy nie, to jest raczej postacią historyczną i to było poparte także przez historyków

Ciekawy jestem w jakiej czesci sie nie zgadzasz ???...podaj przyklady
i na poparcie podaj zrodla

Jezeli chodzi o "Historykow" twierdzacych ze JC byl postacia historyczna
to mozna podac dwa razy wiecej historykow ktorzy twierdza ze JC nie byl postacia historyczna, ze po prostu nie istnial.

Do dzisiaj nikt nie przedstawil najmniejszego dowodu istnienia JC.

Temat "Analiza krytyczna NT" bedzie rozwiniety po zakonczeniu analizy ST
i zostanie w nim udowodnione ze NT zawiera takie same prawdy historyczne jak "Hrabia Monte Christo" lub "Tych dwoch co ukradli ksiezyc"
Powrót do góry Go down
Hiram




Liczba postów : 2
Registration date : 18/01/2007

Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Empty
PisanieTemat: Re: Dyskusja na temat analizy ST i NT pod tytułem " Biblia   Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Icon_minitimeNie Sty 21, 2007 12:59 am

Mam pytanie.
Bo podobno istniały dwa rozłamy chrześcijaństwa. Jeden Pawła, drugi brata Jezusa Jakuba. Historia o Jakubie też jest fałszem?
Powrót do góry Go down
veritas




Liczba postów : 121
Registration date : 26/08/2006

Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Empty
PisanieTemat: Re: Dyskusja na temat analizy ST i NT pod tytułem " Biblia   Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Icon_minitimeNie Sty 21, 2007 3:09 pm

Hiram napisał:
Mam pytanie.
Bo podobno istniały dwa rozłamy chrześcijaństwa. Jeden Pawła, drugi brata Jezusa Jakuba. Historia o Jakubie też jest fałszem?

Po pierwsze:

Jeżeli przyjmiemy za prawdę bajkę o Królewnie Snieszcze i krasnoludkach to oczywiście można podjąć dyskusje nad tym ilu było krasnoludków.

Po drugie:
Przyjmując za prawdę bajkę o JC , Maryji itd...można podjąć dyskusje hipotetyczną na temat ilu braci braci i sióstr miał JC.. czy był jeden czy bylo wiele rozłamów ... kto i kiedy ...

Zgodnie wiec z tą hipotezą ;

Czy Jezus miał braci ? Od stuleci debaty na ten temat podniecają teologów.
Dla protestantów Jezus miał braci i siostry według bezpośredniego tłumaczenia z greckiego przez Luthera i także przez kościół anglikański, natomiast według kościoła katolickiego jest to "herezja" aby syn Maryji miał braci pomimo ze Łukasz (2.7) opisuje

2.7 I urodziła syna, pierworodnego, i owinęła go pasami płótna, i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca na kwaterze.

gdzie słowo pierworodny oznacza ze Maryja miała następnie inne dzieci.

W innych rozdziałach NT można tez znaleźć wzmianki o braciach JC.

Gdzie należy szukać błędu w tej historii ?.... w słowie greckim "adelphos" które oznacza
dokładnie " brat z tej matki" i które to słowo zostało fałszywie przetłumaczone
w roku 383 przez Swietego Jeroma nadając mu sens "kuzyn" aby być zgodne z doktryną
kościoła.

Rozłam Nazarejski czyli jak teolodzy XX wieku widzieli powstanie sekt judeo-chrześcijańskich.

Niektórzy judeo-chrześcijanie którzy schronili sie w mieście Pella w Syrii, odmówili powrócić do Jerozolimy okupowanej przez "pogan" i żydów. Czcząc pamięć Jakuba jakoby pierwszego biskupa Jerozolimy ( według niektórych apokryfów apokaliptycznych) zdecydowali oddzielić sie lub raczej schronić sie na pustkowiach oczekując lepszych dni.
Nazywali sami siebie "biedni" czyli Ebonici lub Nazarejczycy.
Ruch Ebonitow jest trudny do określenia ponieważ liczne opisy dały im przymiotnik "chrześcijanie" ze tego względu że mówili o Jezusie zachowując jednocześnie bardzo skrupulatnie
ryty żydowskie pomijając tylko kult Swiatyni Jerozolimy, poświęcanie na ołtarzu i jednocześnie odrzucając inne sekty judeo-chrześcijańskie które coraz bardziej mieszały sie z poganami.
Ten "odłam" odmawiał widzieć w Jezusie Boga i był przeciwko chrześcijanom typu "apostolskiego" z powodu ich przywiązania do doktryny głoszącej ciągłość pomiędzy starym przymierzem i wiarą w Jezusa jako proroka, Ebonici znaleźli sie w opozycji z Pawłem i jego doktryną zbawienia.

Historie typu "podobno...", "słyszałem ze..", "według tego ze ktoś cos tam powiedział.."
nie mają żadnego uzasadnienia , ani literatura chrześcijańska ani literatura świecka
z tego okresu nie porusza tego tematu.
Pozostawmy "plotki" dewotom, pseudo-teologom, pseudo-naukowcom i tworzycielom sensacyjnych hipotez.

Na zakończenie dodam tylko ze proto-chrześcijaństwo miało tyle samo źródeł, rozłamów, doktryn,canonów.... ile było sekt judeo-chrześcijańskich w II i III wieku p.n.e.
Powrót do góry Go down
sw




Liczba postów : 1
Registration date : 15/02/2007

Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Empty
PisanieTemat: Re: Dyskusja na temat analizy ST i NT pod tytułem " Biblia   Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Icon_minitimeCzw Lut 15, 2007 7:45 pm

Witam ! Bardzo ciekawa analiza, niestety na nic sie zda w tym czy innym kraju z jednego prostego powodu - leku przed smiercia. Wiekszosc ludzi musi sobie umilic zycie doczesne ,,rajska wiecznoscia,, Prawda niestety jest okrutna, wiec mozna albo stawic jej czola albo wierzyc. Nietrudno zgadnac co wybierze znaczna czesc populacji. W tym wypadku sprzecznosci, czy oczywiste absurdy
nie maja zadnego znaczenia. To tez tlumaczy okrutne wojny religijne
w przeszlosci i obecnie. Miejmy nadzieje ze przyszle osiagniecie naukowe wyeliminuja kiedys wszelkie religie, chociaz patrzac realistycznie, raczej nie za naszego zycia.
Powrót do góry Go down
xxx




Liczba postów : 1
Registration date : 30/10/2006

Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Empty
PisanieTemat: Re: Dyskusja na temat analizy ST i NT pod tytułem " Biblia   Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Icon_minitimeSob Mar 17, 2007 5:33 pm

Wiary nie da się wyeliminować. Choćbym nie wiem co odkryto.. Jak to powiedział kiedyś mądry Grek: Za krótko żyjemy by móc rozprawiać o bogach.

Wszystko jest wytworem naszej wyobraźni. Zwierzęta gdyby umiały rysować, swoim bogom nadawałyby zwierzęce kształty. Można tez wysnuć wniosek, ze skoro najwięcej na Ziemi jest owadów z istot żywych, przeto mogą być uprzywilejowani w boskich zamysłach. Zatem może bóstwo jest owadem?Smile

Tak nawiasem mówiąc jakieś dziwne to forum, a ten veritas to chyba na złą ścieżkę zeszedł, a fakty miesza jak Daniken.:)Bez obrazy. lol!
Powrót do góry Go down
Admin
Admin



Liczba postów : 18
Registration date : 25/08/2006

Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Empty
PisanieTemat: Re: Dyskusja na temat analizy ST i NT pod tytułem " Biblia   Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Icon_minitimeSob Mar 17, 2007 8:27 pm

Post wyslany przez xxx:
Ale było by zdziwienie, gdyby rzeczywiście jakieś bóstwo sobie tylko znane, zeszło z nieba.....

Panie Veritas....zapraszam do mego miasta, jet tu Kościół Wiary Prawdziwej Ostatniego Proroka. Może znalazłoby się jakieś stanowisko Posłańca?
Powrót do góry Go down
https://veritas-forum.forumpolish.com
Admin
Admin



Liczba postów : 18
Registration date : 25/08/2006

Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Empty
PisanieTemat: Re: Dyskusja na temat analizy ST i NT pod tytułem " Biblia   Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Icon_minitimeSob Mar 17, 2007 8:59 pm

xxx ....jestem spokojny o zejście bóstwa z nieba na ziemie
od 2000 lat nam to objecują...

Drogi xxx ....nie posiadasz żadnego "miasta", niema żadnego "kościoła wiary prawdziwej" nie było , niema i nie będzie żadnego proroka.

Jezeli chodzi o stanowisko to wole stanowisko nauki jak stanowisko ciemnoty.

Zastanawiam sie jak człowiek "normalny" po przeczytaniu fragmentow mojej książki umieszczonych na tym forum może jeszcze mowic o "kosciołach prawdy", bogach ... i innych tego typu majaczeniach.

PS: Jak już napisalem te forum w swojej cześci "Biblia czyli..."jest środkiem przekazu wiedzy na temat religii a nie miejscem dyskusji.
Dla dyskusji poswiecilem temat Dyskusja....
Powrót do góry Go down
https://veritas-forum.forumpolish.com
veritas




Liczba postów : 121
Registration date : 26/08/2006

Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Empty
PisanieTemat: Re: Dyskusja na temat analizy ST i NT pod tytułem " Biblia   Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Icon_minitimeNie Mar 18, 2007 12:43 am

Cytat :
"xxx"]Wiary nie da się wyeliminować. Choćbym nie wiem co odkryto.. Jak to powiedział kiedyś mądry Grek: Za krótko żyjemy by móc rozprawiać o bogach.

Wiara sama siebie eliminuje ... wystarczy przeczytać i zrozumieć biblie aby przestać wierzyć.

Po przeczytaniu kilku stron mojej książki trzeba mieć chorobliwą wyobraźnie aby wierzyć że JC istniał.

Cytat :
Tak nawiasem mówiąc jakieś dziwne to forum, a ten veritas to chyba na złą ścieżkę zeszedł, a fakty miesza jak Daniken.:)Bez obrazy. :lol!

Według biblii Bog stworzył ziemie i niebo 4004 lata przed naszą erą ani wcześniej ani później ( jeżeli wierzący w to nie wierzą, to nie sa wierzącymi).
Dla tego co o tym nie wie, istnienie wiary, boga, cudów, świętych ... nie podlega dyskusji.
W chwili gdy wierzącemu przedstawi sie tego typu głupoty, wierzący zaczyna konfrontować je
z nabytą wiedzą ....mądremu nie potrzeba tłomaczyć ...głupcowi nawet tłumaczenie nie pomoże.


Zostawiam Ciebie na twojej ścieżce... ja pozostaje na drodze rozumu, inteligencji i zdrowego rozsądku.
Powrót do góry Go down
ian




Liczba postów : 3
Registration date : 18/03/2007

Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Empty
PisanieTemat: Re: Dyskusja na temat analizy ST i NT pod tytułem " Biblia   Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Icon_minitimePon Mar 19, 2007 12:28 am

Cytat Veritas:
"Wiara sama siebie eliminuje ... wystarczy przeczytać i zrozumieć biblie aby przestać wierzyć."

Proszę wybaczyć, że zabieram głos w dyskusji, przeczytawszy bardzo niewiele z wyjściowego tekstu, nie oceniając zawartości tekstu, chciałbym dowiedzieć się czy autor jest świadomy wielu poziomów znaczenia Biblii, skoro pisze o zrozumieniu?

Odnoszę wrażenie, że autor uznał, iż część egzoteryczna jest wszystkim i poddał ją analizie, stawiając znak równości,
między wiedzą i zrozumieniem, inteligencją i mądrością, pomijając ogromną symbolikę.

Życzę zrozumienia i mądrości
ian
Powrót do góry Go down
veritas




Liczba postów : 121
Registration date : 26/08/2006

Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Empty
PisanieTemat: Re: Dyskusja na temat analizy ST i NT pod tytułem " Biblia   Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Icon_minitimePon Mar 19, 2007 3:38 am

ian napisał:
Cytat Veritas:
"Wiara sama siebie eliminuje ... wystarczy przeczytać i zrozumieć biblie aby przestać wierzyć."


Odnoszę wrażenie, że autor uznał, iż część egzoteryczna jest wszystkim i poddał ją analizie, stawiając znak równości,
między wiedzą i zrozumieniem, inteligencją i mądrością, pomijając ogromną symbolikę.

Życzę zrozumienia i mądrości
ian

Niema co wybaczać za udzial w dyskusji, wręcz odwrotnie...ten co nie dyskutuje nie ma nic do powiedzenia ....

Co to znaczy symbolika ? Kogo symbolika ? Jaka symbolika ?

Symbolika jest wymysłem podświadomym ludów primitywnych....cały otaczający ich świat był światem symbolicznym bo nie zrozumiałym.

Każdy wymyśla sobie swoją własną symbolikę bo nie istnieje symbolika uniwersalna.
Wymyślona symbolika jest kapturem który sobie zakładamy na głowę aby nie widzieć rzeczywistości, lub dobrowolnie widzieć jej zniekształcenie.
Powrót do góry Go down
ian




Liczba postów : 3
Registration date : 18/03/2007

Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Empty
PisanieTemat: Re: Dyskusja na temat analizy ST i NT pod tytułem " Biblia   Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Icon_minitimeWto Mar 20, 2007 4:39 pm

ian napisał:
Cytat Veritas:
"Wiara sama siebie eliminuje ... wystarczy przeczytać i zrozumieć biblie aby przestać wierzyć."


Odnoszę wrażenie, że autor uznał, iż część egzoteryczna jest wszystkim i poddał ją analizie, stawiając znak równości,
między wiedzą i zrozumieniem, inteligencją i mądrością, pomijając ogromną symbolikę.

Życzę zrozumienia i mądrości
ian

Na wstępie chcę nadmienić, że różnimy się fundamentalnie w ocenie rozumu. Ja swojego nie cenię zbyt wysoko, więc raczej będe się odwoływał do jego słabości niż siły.

Bliskie jest mi powiedzenie Sokratesa - cytat z "Obrony Sokratesa" Platona:

"A czyż to nie jest głupota, i to ta najpaskudniejsza: myśleć, że się wie to, czego człowiek nie wie?"

Czy wiesz czego nie wiesz?

Cytat :

Co to znaczy symbolika ? Kogo symbolika ? Jaka symbolika ?

Symbolika jest wymysłem podświadomym ludów primitywnych....cały otaczający ich świat był światem symbolicznym bo nie zrozumiałym.

Np. krzyż, wąż biblijny. liczby

Czy zastanawiałeś nad tymi symbolami?
Czy dostrzegłeś w swojej analizie w Biblii Prawo Trzech, Prawo Siedmiu .

Czy odwoływanie wielu cywilizacji, religii do Słońca jest oznaką prymitywizmu czy mądrości?

Może jest to tylko uznanie faktu, że bez Słońca nie ma życia,
może więc Słońce to życie?

Oto współczesny "rozwinięty" człowiek zastąpił symbolikę prymitywnych ludów swoją nowoczesną symboliką w postaci "Trade Mark" różnych koncernów, które wydają bajońskie sumy na marketing stosując najbardziej wyrachowane techniki, aby te symbole utkwiły w naszej świadomości i podświadomości tak głęboko, byśmy uznali, że bez nich nie można żyć?

Ta symbolika jakoś do mnie nie przemawia - nie znaczy to, że nie znajduję nic pozytywnego we współczesności,
cieszę się każdym dniem.

Cytat :

Każdy wymyśla sobie swoją własną symbolikę bo nie istnieje symbolika uniwersalna.
Wymyślona symbolika jest kapturem który sobie zakładamy na głowę aby nie widzieć rzeczywistości, lub dobrowolnie widzieć jej zniekształcenie.

Oczywiście można wymyślić i napisać wszystko - dotyczy to każdego z nas, ale jakimś "dziwnym" trafem tylko nieliczne dzieła mają wartość ponadczasową.

No i jeszcze w kwestii zrozumienia Biblii.
Cytat :

Po przeczytaniu kilku stron mojej książki trzeba mieć chorobliwą wyobraźnie aby wierzyć że JC istniał

Myślę, że zgodzimy się, że każde działanie człowieka może wypływać z różnych stanów emocjonalnych, np. gniewu, złości, nienawiści, zawiści, które ja bym nazwał niepożądanymi niezależnie od wyznania,
lub też ze stanów pozytywnych, do których można zaliczyć spokój, harmonię w życiu, szczęście.

Te stany mają różne przyczyny, jako że nie ma skutu bez przyczyny i przyczyny bez skutku.

Zatem w jakim stanie ducha, z jakim założeniem dokonywałeś tej analizy?

Moim skromnym zdaniem ta analiza nie spowoduje, że po przeczytaniu będę lepszym człowiekiem, czy pomogła Tobie stać się lepszym człowiekiem?

Nawiąże jeszcze do NT J 2, 13-22 - Wypędzenie kupczących ze świątyni
(by zwrócić ci uwagę, że zrozumienie może być wielopoziomowe)

Na poziomie egzoterycznym można odczytać to jako opowieść o pewnym zdarzeniu, które odnosi się do kosciała - budynku:
"..nie róbcie targowiska z domu mojego Ojca"

Na nieco innym poziomie mogę na to popatrzec inaczej.
Zadaję sobie pytanie: dlaczego żyję, co spawia, że żyję?
To "coś" sprawi, że umrę, gdy tak zdecyduje.

Zatem może jestem mieszkaniem dla Siły Życia, może moje ciało
jest "domem mego Ojca" i może powinienem chronić ten dom
przed uczuciami i czynami, które sprawia, że ten "dom" jest targowiskiem między moimi myślami i czynami dobrymi i złymi.

Może ta przypowieśc jest wskazaniem, w jakim stanie należy utrzymywać ten dom?

"Poznaj samego siebie, a poznasz Wszechświat i Bogów"


Pozdrawiam
ian
Powrót do góry Go down
veritas




Liczba postów : 121
Registration date : 26/08/2006

Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Empty
PisanieTemat: Re: Dyskusja na temat analizy ST i NT pod tytułem " Biblia   Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Icon_minitimeSro Mar 21, 2007 1:48 am

Szanowny "ianie" nie będę wdawał się w pseudo-filozoficzną i sterylną dyskusje.

Nie potrzebuje poznawać "twoich bogów", ani wiedzieć czy "twoje ciało jest domem twego ojca", nie interesuje mnie "czy jesteś i po co mieszkaniem Siły życia", już 40 (jeszcze jedna liczba magiczna ST i NT) lat temu uwolniłem sie od tego typu " skąplikowanych" rozważań jak mówisz "wielopoziomowych".

Być "lepszym człowiekiem" ?, ...nie zadaje sobie tego pytania czytając "Przygody Guliwera", i nie czytając biblie ludzie będą lepsi... bo ci co ją pisali i ci co ją czytali od 2000 lat są odpowiedzialni za śmierć 160 milionów ludzi w europie, bliskim wschodzie i ameryce poludniowej oraz 140 milionow ludzi w Indiach, Pakistanie, Persii itd w sumie ponad 300 milionow zamorowanych dla i przez tego mitologicznego boga, są oni odpowiedzialni za pierwsze w dziejach ludzkości wojny religijne, masakry starców, dzieci, kobiet... a dzisiaj ci "bardzo czytający.. ci lepsi" są oskarżani o gwałty dzieci, pederastwo, złodziejstwo i współprace z UB

Nie dawaj mi lekcji na ten temat..... poświeciłem 40 lat aby mieć moje własne zdanie na ten temat... stąd wiec Analiza Krytyczna Biblii.

To że jacyś tam autorzy napisali w biblii że trzeba być dobrym, posłusznym, wierzącym, miłującym ...jest znane jak świat, już 5000 lat p.n.e "kod współistnienia" był napisany przez Sumerów,

Można łatwo znaleźć tysiące ksiąg podających te same morały.

W biblii napisali oni też...należy mordować, zabijać, kraść, masakrować....widać że nie czytałeś biblii...ani mojej Analizy...bo mówisz, o człowieku "lepszym"

Masz pytanie konkretne dotyczące tematu ..odpowiem jeżeli będę znał odpowiedź...pozostawmy filozofie uczestnikom forum religijnym...

Z poważaniem Veritas.


Ostatnio zmieniony przez veritas dnia Pon Mar 03, 2008 11:28 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Go down
ian




Liczba postów : 3
Registration date : 18/03/2007

Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Empty
PisanieTemat: Re: Dyskusja na temat analizy ST i NT pod tytułem " Biblia   Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Icon_minitimeSro Mar 21, 2007 6:14 pm

Drogi "veritas"

Tytułem wstępu, wyprzedzając niektóre wątki, chciałbym nadmienić, że jest mi bliska Gnoza Chrześcijańska,
rozumiana jako synteza wielu filozofii-religii Wschodu i Zachodu (czyli jestem raczej po stronie ofiar niż katów).

Wielkim problemem jest to, że porozumiewamy się językiem subiektywnym, wiele osób dąży np. do szczęścia,
które jako subiektywne może oznaczać szczęście dla jednej i nieszczęście innej osoby.

Cytat :

[quote="veritas"]Szanowny "ianie" nie będę wdawał się w pseudo-filozoficzną i sterylną dyskusje.

Jeśli człowiek ma chore oko, to do lekarza idzie oko, czy człowiek z chorym okiem?
Czy chore oko oznacza chorobę samego oka, czy też może być objawem choroby innego organu?

Dla mnie, czyli subiektywnie, nie można oddzielić od siebie filozofii, psychologii, religii,
bo analiza jednopłaszczyznowa będzie najprościej mówiąc niekompletna.


Cytat :

Nie potrzebuje poznawać "twoich bogów", ani wiedzieć czy "twoje ciało jest domem twego ojca",
nie interesuje mnie "czy jesteś i po co mieszkaniem Siły życia", już 40 (jeszcze jedna liczba magiczna ST i NT) lat
temu uwolniłem sie od tego typu " skąplikowanych" rozważań jak mówisz "wielopoziomowych".


Czy wynika to ze zrozumienia i odrzucenia, czy odrzucenia bez zrozumienia, zakładając z góry, że jest bez sensu?

Właściwie mógłbym powiedzieć, że miałem podobne poglądy do Twoich, ale zrozumiałem, że wynikały one
z mojej ignorancji, pychy, itd.

Oczywiście nie znaczy to, że to dotyczy Ciebie, nie znaczy to, że ja jestem na "właściwej" drodze,
ale tutaj musiałoby paść pytanie o sens i cel życia, by próbować zrozumieć:

Dwie drogi: Mt 7,13-14

"Wchodźcie przez bramę wąską, bo szeroka brama i przestronna droga prowadzi do zatracenia.
A tak wielu nią kroczy!
Lecz brama, przez którą wchodzi się do życia, jest ciasna, a droga, która tam wiedzie jest wąska.
I tak niewielu ją znajduje!"

Cytat :

Być "lepszym człowiekiem" ?, ...nie zadaje sobie tego pytania czytając "Przygody Guliwera", i nie czytając biblie ludzie będą lepsi... bo ci co ją pisali i ci co ją czytali od 2000 lat są odpowiedzialni za śmierć 160 milionów ludzi, są odpowiedzialni za pierwsze w dziejach ludzkości wojny religijne, masakry starców, dzieci, kobiet... a dzisiaj ci "bardzo czytający.. ci lepsi" są oskarżani o gwałty dzieci, pederastwo, złodziejstwo i współprace z UB

To o czym piszesz właściwie nie ma nic wspólnego z Biblią, a raczej pokazuje jaki człowiek jest słaby a zarazem okrutny,
parafrazując Sokratesa można powiedieć, że nie dość, że nie wie, to jeszcze nie wie, że nie wie, ale działa, jakby wiedział wszystko.

NT:

Złota Reguła Mt 7,12

"Tak więc to, co chcecie, by wam inni czynili, wy sami innym czyńcie.
To jest bowiem Prawo i Prorocy."

Najwieksze przykazanie: Mt 22,34-40

"Nauczycielu, ktory nakaz prawa jest najwiekszy?
A Jezus powiedział: Bedziesz milowal Pan Boga twego z calego serca twego,cala dusza twoja i calym umyslem twoim. Oto najwiekszy i pierwszy nakaz.
A drugi jest mu podobny: Bedziesz milowal blizniego swego jak siebie samego.

Na tych dwu nakazach spoczywa cale Prawo i Prorocy."

Tragedie, okropności wynikają nie z tego, że nakaz prawa jest przestrzegany, tylko dlatego, że nie jest przestrzegany.
Czy dostrzegasz coś złego w tym nakazie?

ST:

Dekalog - czy jest coś w dekalogu, co byłoby przyczyną tych okropności, o których piszesz?
To nie przestrzeganie dekalogu jest powodem wielu nieszczęść, lecz jego nie przestrzeganie - tak rozumiem.

Weźmy przkazanie 6 i 9 i w tym kontekscie fundamentalną siłę - seks (interesująca numeracja).
Seksem można się cieszyć, jego potężną siłę wykorzystać do rozwoju czlowieka lub też pójść w stronę,
przeciwną, perwersji, degeneracji, prostytucji, upokorzenia.

Ileż nieszczęść wynika z nieprzestrzegania tych nakazów

Niestety dużo czasu zajęło mi zrozumienie przesłania tych przykazań by dostrzec ich ogromną wagę
(moja droga w tym obszarze, to droga białej Tantry).

Cytat :

Nie dawaj mi lekcji na ten temat..... poświeciłem 40 lat aby mieć moje własne zdanie na ten temat... stąd wiec Analiza Krytyczna Biblii.

Nie jestem tutaj od udzielania lekcji - jest to tylko jakaś tam opinia, którą najzupełniej spokojnie możesz zignorować.

Czas jest związany właściwie tylko z biologicznym życiem, natomiast poziom Jestestwa jest niezależny od czasu
i związany tylko z punktem startowym i wysiłkiem związanym z pracą nad sobą i poznaniem samego siebie,
co niekoniecznie musi mieć związek z wiedzą i intelektem.


Cytat :

To że jacyś tam autorzy napisali w biblii że trzeba być dobrym, posłusznym, wierzącym, miłującym ...jest znane jak świat, już 5000 lat p.n.e "kod współistnienia" był napisany przez Sumerów,

Można łatwo znaleźć tysiące ksiąg podających te same morały.

Moi rodzice powtarzali mi wiele razy, bym nie bawił się zapałkami - czy to znaczy, że ich słuchałem? - ale dobrze robili, że upominali.
Swoim dzieciom też powtarzam, bo trzeba wielu powtórzen, by zrozumieć a nie tylko słyszeć.

Cytat :

W biblii napisali oni też...należy mordować, zabijać, kraść, masakrować....widać że nie czytałeś biblii...ani mojej Analizy...bo mówisz, o człowieku "lepszym"

Twojej Analizy nie czytałem w całości, za co przeprosiłem w pierwszym poście.
Właściwie nie powinienem był pisać, ale ponieważ uznałem po przeczytaniu małej części, że całość skupia się na
częście EGZOTERYCZNEJ, przez co nie jest kompletna, dlatego zabrałem głos .

Absolutnie nie czuje się znawcą bibli, jestem zbyt "cienki", bliższy jest mi NT jako słowo "korygujące" Prawo ST, choćby przypwieść o Szabacie, czy z Listu do Galatów:
2.19 Tymczasem ja właśnie wskutek nakazów i zakazów Prawa stałem się martwy dla Prawa po to, bym mógł życ tylko dla Boga.

"Studiowanie" ST idzie mi niestety dość topornie, bo by próbować zrozumieć znaczenie imienia Boga - tetragramu , musiałem sięgnąć
do j. hebrajskiego, znaczenia każdej litery alfabetu, co przy moich możliwościach intelektualnych jest trudne.

Cytat :

Masz pytanie konkretne dotyczące tematu ..odpowiem jeżeli będę znał odpowiedź...pozostawmy filozofie uczestnikom forum religijnym...

Na obecnym poziomie rozwoju więcej pytań nie mam, przpraszam, że odbiegłem trochę od zasadniczego tematu i za osobiste wątki.
Jest to mój post trzeci i ostatni.

Dziękuję za odpowiedzi i poświęcony czas, pozdrawiam
ian
Powrót do góry Go down
veritas




Liczba postów : 121
Registration date : 26/08/2006

Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Empty
PisanieTemat: Re: Dyskusja na temat analizy ST i NT pod tytułem " Biblia   Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Icon_minitimeSob Mar 24, 2007 12:24 am

Dla iana

Cytat :
"Studiowanie" ST idzie mi niestety dość topornie, bo by próbować zrozumieć znaczenie imienia Boga - tetragramu , musiałem sięgnąć
do j. hebrajskiego, znaczenia każdej litery alfabetu, co przy moich możliwościach intelektualnych jest trudne.

Czytaj moja analize ST i NT i znajdziesz tam rzeczy ktorych nie znajdziesz nigdzie, w zadnej ksiedze na zadnym forum w zadnym kosciele...
znajdziesz tez informacje na tema tetragramu.....

Dzieki za odpowiedz pomimo roznicy pogladow .... nazywa sie to dyskusja

veritas


[b]
Powrót do góry Go down
veritas




Liczba postów : 121
Registration date : 26/08/2006

Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Empty
PisanieTemat: Re: Dyskusja na temat analizy ST i NT pod tytułem " Biblia   Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Icon_minitimePią Maj 18, 2007 5:19 pm

xxx napisał:
Wiary nie da się wyeliminować. Choćbym nie wiem co odkryto.. Jak to powiedział kiedyś mądry Grek: Za krótko żyjemy by móc rozprawiać o bogach.

Wszystko jest wytworem naszej wyobraźni. Zwierzęta gdyby umiały rysować, swoim bogom nadawałyby zwierzęce kształty. Można tez wysnuć wniosek, ze skoro najwięcej na Ziemi jest owadów z istot żywych, przeto mogą być uprzywilejowani w boskich zamysłach. Zatem może bóstwo jest owadem?Smile

Tak nawiasem mówiąc jakieś dziwne to forum, a ten veritas to chyba na złą ścieżkę zeszedł, a fakty miesza jak Daniken.:)Bez obrazy. lol!
Powrót do góry Go down
Galaktyczny




Liczba postów : 1
Registration date : 29/11/2007

Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Empty
PisanieTemat: Re: Dyskusja na temat analizy ST i NT pod tytułem " Biblia   Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Icon_minitimeCzw Lis 29, 2007 4:35 pm

Twoja wypowiedź dla innego forum.

veritas napisał:
Nazaret Krzyzacy stworzyli w 13 wieku ...

4 biblie opowiadaja 4 rozne historie..

Horus (KRST) dokonywal wiele codow.
Pomiedzy innymi wskrzesil mumie EL-Azar-us.
Dziwnym przypadkiem znajdujemy w Biblii niejakiego
Lazarza ( Lazarus) wskrzeszonego przez JC.

Okolo 2500 lat pne Kult Horusa (Krst) w Egipcie
- urodzony z dziewicy Isis 25 grodnia
- w grocie
- narodziny sa oznajmione przez gwiazde
- przybycie 3 medrcow z podarkami
- zostal poswiencony w wieku 30 lat
- mial 12 ucznow
- dokonywal codow
- chodzil po wodzie
- zostal ukrzyzowany pomiedzy dwoma zlodziejami
- zostal pogrzebany i zmartwych wstal
- byl synem Boga

- 600 pne kult Mithry (Persia)
- urodzony 25 pazdiernika zmatki cnotliwej
- mial 12 uczniow
- robil coda
- pochowany w grobie zmartwych wstal po 3 dniach

- 600 pne urodziny Bouddhy
- urodzony z cnotliwej
- dzieli male ciasko dla 500 osob
- chodzi po wodzie
- zostal ukrzyzowany
- przebywal 3 dni w piekle i zmartwych wstal


Mozesz tlomaczyc, mowic ,upierac sie, niezgadzac sie itd ale historia jest historia niepodwazalna niezaprzeczalna .....

http://pl.wikipedia.org/wiki/Horus

http://en.wikipedia.org/wiki/Horus

Te źródła zaprzeczają Twojej wersji Horusa, dlaczego są błędne i skąd Ty czerpałeś wiedzę na temat Horusa?

Nazaret:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Nazaret

Nie ma nigdzie wzmianki o zbudowqaniu przez Krzyżaków w 13 wieku, skąd ta informacja wzięła się w Twojej wypowiedzi?

Czasem piszesz rzeczy, które nie ma jak potwierdzić, bo źródła które są dostępne obalają Twoje tezy.
Powrót do góry Go down
Mikołaj




Liczba postów : 4
Registration date : 03/03/2008

Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Empty
PisanieTemat: Re: Dyskusja na temat analizy ST i NT pod tytułem " Biblia   Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Icon_minitimePon Mar 03, 2008 10:22 pm

Świetny artykuł.
Jestem pod wrażeniem, naprawdę.

P.S.
Czytając niektóre rzeczy baardzo się uśmiałem Smile
Jednak mało śmieszne jest to, że miliony ludzi są od dzieciństwa indoktrynowane, i pewna część z nich, będzie wierzyć w te brednie do końca życia, przekazując je następnym pokoleniom. Znam ludzi, którzy odrzucają np. teorię ewolucji Darwina. Ale na szczęście czasy inkwizycji nie wrócą, chociaż niepokoją mnie prognozy dotyczące przewidywanych migracji muzułmanów do Europy.
Powrót do góry Go down
veritas




Liczba postów : 121
Registration date : 26/08/2006

Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Empty
PisanieTemat: Re: Dyskusja na temat analizy ST i NT pod tytułem " Biblia   Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Icon_minitimePon Mar 03, 2008 11:39 pm

Dla Mikolaja

Temat nie jest wyczerpany, zawiesilem na pewien czas nowe posty ze wzgledu na brak czasu spowodowany moimi wykladami z "atheologii" na uniwersytetach we Francji, Angli, USA itd oraz conferencjami totyczacymi
histori rozwoju mitologi chrzescijanstwa.

Pozdrawiam Veritas
Powrót do góry Go down
Mikołaj




Liczba postów : 4
Registration date : 03/03/2008

Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Empty
PisanieTemat: Re: Dyskusja na temat analizy ST i NT pod tytułem " Biblia   Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Icon_minitimePon Mar 10, 2008 6:26 pm

Może to ja nieuważnie czytałem, ale nie zauważyłem przy opisie mitu Arki Noego niczego o pierwszym avatarze Boga Wisznu o imieniu Matsja.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Matsja

Smile
Powrót do góry Go down
veritas




Liczba postów : 121
Registration date : 26/08/2006

Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Empty
PisanieTemat: Re: Dyskusja na temat analizy ST i NT pod tytułem " Biblia   Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Icon_minitimeSro Mar 12, 2008 11:10 pm

Słuszna uwaga, nie mniej zwrócę pańską uwagę na fakt że nie cytuje ani tego ani innych mitologicznych potopów gdyż nie mają one związku z potopem opisanym w biblii.
Do dzisiaj zliczono około 260 legend potopu mniej lub bardziej
zbliżonych do potopu biblijnego.
Te legendy można znaleźć w mitologi ludów prymitywnych w Afryce, Australii, Ameryce południowej, Ameryce północnej, Norwegii, Chinach, Indiach itd...itd.

Moja analiza ogranicza się do wykazania bzdurności opisów biblijnych które to opisy są albo ściągnięte z mitologicznych wierzeń sumerow, babilończyków i innych cywilizacji albo są wymysłem autorów ST.

Można bez trudu udowodnić że opisane w biblii bzdury zostały zaczerpnięte ze starych opisów ( legend, ballad, wierzeń...), każde zdanie, każdy opis, każda "historia" ma swój odpowiednik w literaturze, sumeryjskiej, babilońskiej, indyjskiej, egipskiej, greckiej ..itd..itd..

Tak więc analizując biblie należy się oprzeć wyłącznie na źródle opisanych w niej legend, źródłem potopu biblijnego jest legenda (epopeja) Gilgamesha która została ściągnięta słowo po słowie przez żydowskich autorów ST.

Można zadać sobie pytanie kiedy i dlaczego "potop" sumeryjsko-babiloński znalazł się w biblii.
Logiczne wytłumaczenie przekazała nam historia podbojów Nabuchodonosora.

16 marca roku 597 p.n.e Jerozolima została zdobyta przez Nabuchodonosora. Ten potężny król Babilonu podporządkował sobie cale królestwo Judei, nota bene jedyne królestwo które pozostało w Palestynie po upadku Królestwa Izraela ustanowionego cztery stulecia wcześniej.

Nabuchodonosor skazał na deportacje do babilonu (dzisiejszy Irak) całą rodzinę królewską i inteligencje żydowską . Dziesięć lat później ze względu na rozruchy spowodowane przez hebrajczyków cała ludność Jerozolimy została skazana na deportacje do Mezopotami.

Kultura i wierzenia babilońskie miały znaczny wpływ na trzy pokolenia hebrajczyków.
Pięćdziesiąt lat później kiedy to Cyrus król Persów podbił Babylon część hebrajczyków powróciła do Palestyny zabierając ze sobą legendy i wierzenia sumeryjsko-babilońskie i miedzy innymi historie potopu zawartą w legendzie (poemacie) Gilgamesh.

Te daty (i inne szczegóły biblii ) potwierdzają epokę w której napisano pierwszą wersie ST.

Ponieważ ten temat interesuje czytelników rozwinę go dokładniej w następnych postach.
Powrót do góry Go down
Mikołaj




Liczba postów : 4
Registration date : 03/03/2008

Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Empty
PisanieTemat: Re: Dyskusja na temat analizy ST i NT pod tytułem " Biblia   Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Icon_minitimePon Kwi 14, 2008 10:02 pm

Czy zostanie założone oddzielne forum na temat Islamu?
Powrót do góry Go down
veritas




Liczba postów : 121
Registration date : 26/08/2006

Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Empty
PisanieTemat: Re: Dyskusja na temat analizy ST i NT pod tytułem " Biblia   Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Icon_minitimeWto Kwi 15, 2008 11:18 pm

Tak cala historia powstania Islamu poczawszy od pierwszej sekty zydowskiej jako odlamu sekt judeo-chrzescijanskich, ktora to sekta byla podstawa judeo-chrzescijanstwa arabskiego.
Zostala on "wyrznienta jak bydlo" przez zbirow Muhamada ktory przywlaszczyl sobie teorie religijna uprawiana przez ta sekte.

Mysle ze zaczne opisywac historie islamu na poczatku wrzesnia tego roku.

Narazie musze skonczyc pojety temat gdzie dopisze jeszcze okolo 120 stron.
Narazie jestem zajety konferancjami i nie mam zbytnio czasu aby przepisac moje notatki na strony tego forum.

Pozdrowienia Veritas
Powrót do góry Go down
Mikołaj




Liczba postów : 4
Registration date : 03/03/2008

Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Empty
PisanieTemat: Re: Dyskusja na temat analizy ST i NT pod tytułem " Biblia   Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Icon_minitimeWto Wrz 30, 2008 4:45 pm

Mimo wielu cennych informacji, odnalazłem w artykule wiele błędów rzeczowych.
Powrót do góry Go down
Sponsored content





Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Empty
PisanieTemat: Re: Dyskusja na temat analizy ST i NT pod tytułem " Biblia   Dyskusja na temat  analizy ST i NT pod tytułem " Biblia Icon_minitime

Powrót do góry Go down
 
Dyskusja na temat analizy ST i NT pod tytułem " Biblia
Powrót do góry 
Strona 1 z 2Idź do strony : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Biblia czyli inteligencja nabita w butelke

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Biblia ksiegi mitologiczne :: Analizy Krytyczne-
Skocz do: